Norske medaljer i Vinter OL

1924 - CHAMONIX - Frankrike

GULL:
Thorleif Haug - Langrenn 18km.
Thorleif Haug - Langrenn 50km
Thorleif Haug - Kombinert
Jacob Tullin Thams - Skihopp

SØLV:
Narve Bonna - Skihopp
Johan Grøttumsbråten - Langrenn 18km
Johan Grøttumsbråten - Kombinert
Oskar Olsen - Skøyter 500m
Roald Larsen - Skøyter 1500m
Roald Larsen - Skøyter sammenlagt
Thoralf Strømstad - Langrenn 50km

BRONSE:
Johan Grøttumsbråten - Langrenn 50km
Roald Larsen - Skøyter 500m
Roald Larsen - Skøyter 5000m
Roald Larsen - Skøyter 10000m
Sigurd Moen - Skøyter 1500m
Thoralf Strømstad - Kombinert

1928 - ST. MORITZ - Sveits

GULL:
Alf Andersen - Hopp, normalbakke
Ivar Ballangrud - Skøyter 5000m
Bernt Evensen - skøyter 500m
Johan Grøttumsbråten - langrenn 18km
Johan Grøttumsbråten - kombinert
Sonja Henie - kunstløp

SØLV:
Bernt Evensen - skøyter 1500m
Ole Hegge - langrenn 18km
Sigmund Ruud - hopp, normalbakke
Hans Vinjarengen - kombinert

BRONSE:
Ivar Ballangrud - skøyter 1500m
Bernt Evensen - skøyter 5000m
Roald Larsen - skøyter 500m
Jon Snersrud - kombinert
Reidar Ødegaard - langrenn 18km

1932 - LAKE PLACID - USA

GULL:
Johan Grøttumsbråten - kombinert
Sonja Henie - kunstløp
Birger Ruud - hopp

SØLV:
Ivar Ballangrud - skøyter 10000m
Hans Beck - hopp, normalbakke
Bernt Evensen - skøyter 500m
Ole Stenen - kombinert

BRONSE:
Arne Rustadstuen - langrenn 50km
Hans Vinjarengen - kombinert
Kaare Wahlberg - hopp, normalbakke

1936 - GARMISCH-PARTENKIRCHEN - Tyskland

GULL:
Ivar Ballangrud - skøyter 500m
Ivar Ballangrud - skøyter 5000m
Ivar Ballangrud - skøyter 10000m
Oddbjørn Hagen - kombinert
Sonja Henie - kunstløp
Charles Mathiesen - skøyter 1500m
Birger Ruud - hopp, normalbakke

SØLV:
Ivar Ballangrud - skøyter 1500m
Oddbjørn Hagen - langrenn 18km
Olaf Hofsbakken - kombinert
Georg Krag - skøyter 500m
Langrenn 4x10km stafett (Oddbjørn Hagen - Olaf Hofsbakken - Sverre Brodahl - Bjarne Iversen)

BRONSE:
Reidar Andersen - hopp, normalbakke
Sverre Brodahl - kombinert
Laila Schou Nilsen - alpin kombinasjon

 

1940 - SAPPORO - Japan (Ikke arrangert på grunn av 2. verdenskrig)

1944 - CORTINA D`AMPEZZO - Italia (Ikke arrangert på grunn av 2. verdenskrig)

1948 - ST. MORITZ - Sveits

GULL:
Sverre Farstad - skøyter 1500m
Finn Helgesen - skøyter 500m
Petter Hugsted - hopp, normalbakke
Reidar Liaklev - skøyter 5000m

SØLV:
Thomas Byberg - skøyter 500m
Odd Lundberg - skøyter 5000m
Birger Ruud - hopp, normalbakke

BRONSE:
Odd Lundberg - skøyter 1500m
Thorleif Schjeldrup - hopp, normalbakke
Langrenn 4x10km stafett - (Erling Evensen - Olav Økern - Reidar Nyborg - Olav Hagen)

 

1952 - OSLO - Norge

GULL:
Hjalmar Andersen - skøyter 1500m
Hjalmar Andersen - skøyter 5000m
Hjalmar Andersen - skøyter 10000m
Arnfinn Bergmann - hopp, normalbakke
Hallgeir Brenden - langrenn 18km
Stein Eriksen - storslalåm
Simon Slåttvik - kombinert

SØLV:
Stein Eriksen - slalåm
Torbjørn Falkanger - hopp, normalbakke
Langrenn 4x10km stafett - (Magnar Estenstad - Mikal Kirkholt - Martin Stokken - Hallgeir Brenden)

BRONSE:
Guttorm Berge - slalåm
Magnar Estenstad - langrenn 50km
Sverre Haugli - skøyter 5000m
Arne Johansen - skøyter 500m
Sverre Stenersen - kombinert
Roald Aas - skøyter 1500m

 

1956 - CORTINA D`AMPEZZO - Italia

GULL:
Hallgeir Brenden - langrenn 15km
Sverre Stenersen - kombinert

 

SØLV:
Knut Johannesen - skøyter 10000m

 

BRONSE:
Alv Gjestvang - skøyter 500m

1960 - SQUAW VALLEY - USA

GULL:
Haakon Brusveen - langrenn 15km
Knut Johannesen - skøyter 10000m
Roald Aas - skøyter 1500m

SØLV:
Knut Johannesen - skøyter 5000m
Tormod Knutsen - kombinert
Langrenn 4x10km stafett - (Harald Grønningen - Hallgeir Brenden - Einar Østby - Haakon Brusveen)

BRONSE:
Ingen medaljer

 

1964 - INNSBRUCK - Østerrike

GULL:
Toralf Engan - hopp, stor bakke
Knut Johannesen - skøyter 5000m
Tormod Knutsen - kombinert

SØLV:
Toralf Engan - hopp, normalbakke
Alv Gjestvang - skøyter 500m
Harald Grønningen - langrenn 15km
Harald Grønningen - langrenn 30km
Fred Anton Maier - skøyter 10000m
Per Ivar Moe - skøyter 5000m

BRONSE:
Torgeir Brandtzæg - hopp, stor bakke
Torgeir Brandtzæg - hopp, normalbakke
Villy Haugen - skøyter 1500m
Knut Johannesen - skøyter 10000m
Fred Anton Maier - skøyter 5000m
Olav Jordet - skiskyting 20km

1968 - GRENOBLE - Frankrike

GULL:
Ole Ellefsæter - langrenn 50km
Harald Grønningen - langrenn 15km
Fred Anton Maier - skøyter 5000m
Magnar Solberg - skiskyting 20km
Langrenn 3x5km stafett - (Inger Aufles - Babben Enger - Berit Mørdre)
Langrenn 4x10km stafett - (Odd Martinsen - Pål Tyldum - Harald Grønningen - Ole Ellefsæter)

SØLV:
Ivar Eriksen - skøyter 1500m
Fred Anton Maier - skøyter 10000m
Odd Martinsen - langrenn 30km
Berit Mørdre - langrenn 10km
Magne Thomassen - skøyter 500m
Skiskyting 4x7,5km stafett - (Ola Wærhaug - Olav Jordet - Magnar Solberg - Jon Istad)

BRONSE:
Inger Aufles - langrenn 10km
Lars Grini - hopp, stor bakke

1972 - SAPPORO - Japan

 

GULL:
Magnar Solberg - skiskyting 20km
Pål Tyldum - langrenn 50km

 

 

SØLV:
Roar Grønvold - skøyter 1500m
Roar Grømvold - skøyter 5000m
Magne Myrmo - langrenn 50km
Pål Tyldum - langrenn 30km
Langrenn 4x10km stafett - (Oddvar Brå - Pål Tyldum - Ivar Formo - Johannes Harviken)

 

BRONSE:
Ivar Formo - langrenn 15km
Johannes Harviken - langrenn 30km
Sten Stensen - skøyter 5000m
Sten Stensen - skøyter 10000m
Langrenn 3x5km stafett - (Inger Aufles - Aslaug Dahl - Berit Mørdre)

1976 - INNSBRUCK - Østerrike

 

 

GULL:
Ivar Formo - langrenn 50km
Sten Stensen - skøyter 5000m
Jan Egil Storholt - skøyter 1500m

SØLV:
Jørn Didriksen - skøyter 1000m
Sten Stensen - skøyter 10000m
Langrenn 4x10km stafett - (Pål Tyldum - Einar Sagstuen - Ivar Formo - Odd Martinsen)

BRONSE:
Lisbeth Korsmo - skøyter 3000m

1980 - LAKE PLACID - USA

GULL:
Bjørg Eva Jensen - skøyter 3000m

SØLV:
Langrenn 4x10km stafett - (Lars Erik Eriksen - Per Knut Aaland - Ove Aunli - Oddvar Brå)
Kay Arne Stenshjemmet - skøyter 1500m
Kay Arne Stenshjemmet - skøyter 5000m

BRONSE:
Terje Andersen - skøyter 1500m
Ove Aunli - langrenn 15km
Tom Erik Oxholm - skøyter 5000m
Tom Erik Oxholm - skøyter 10000m
Frode Rønning - skøyter 1000m
Langrenn 4x5km stafett - (Brit Pettersen - Anette Bøe - Marit Myrmæl - Berit Aunli)

1984 - SARAJEVO - Jugoslavia

 

GULL:
Eirik Kvalfoss - skiskyting 10km
Tom Sandberg - kombinert
Langrenn 4x5km stafett - (Inger Helene Nybraaten - Anne Jahren - Brit Pettersen - Berit Aunli)

SØLV:
Berit Aunli - langrenn 5km
Skiskyting 4x7,5km stafett - (Odd Lirhus - Eirik Kvalfoss - Rolf Storsveen - Kjell Søbak)

BRONSE:
Kai Arne Engelstad - skøyter 1000m
Anne Jahren - langrenn 20km
Eirik Kvalfoss - skiskyting 20km
Brit Pettersen - langrenn 10km

1988 - CALGARY - Canada

 

 

GULL:
Ingen medaljer

SØLV:
Erik Johnsen - hopp, stor bakke
Pål Gunnar Mikkelsplass - langrenn 15km
Langrenn 4x5km stafett - (Trude Dybendahl - Marit Wold - Anne Jahren - Marianne Dahlmo)

BRONSE:
Vegard Ulvang - langrenn 30km
Skihopp Lagkonkurranse - (Ole Chr. Eidhammer - Jon Inge Kjørum - Ole Gunnar Fidjestøl - Erik Johnsen)

1992 - ALBERTVILLE - Frankrike

GULL:
Bjørn Dæhlie - langrenn 15km
Bjørn Dæhlie - langrenn 50km
Finn Christian Jagge - alpint, slalåm
Geir Karlstad - skøyter 5000m
Johann Olav Koss - skøyter 1500m
Vegard Ulvang - langrenn 10km
Vegard Ulvang - langrenn 30km
Kjetil Andrè Aamodt - alpint, Super G
Langrenn 4x10km stafett - (Terje Langli - Vegard Ulvang - Kristen Skjeldal - Bjørn Dæhlie)

SØLV:
Bjørn Dæhlie - langrenn 30km
Johann Olav Koss - skøyter 10000m
Ådne Søndrål - skøyter 1500m
Vegard Ulvang - langrenn 15km
Langrenn 4x5km stafett - (Solveig Pedersen - Inger Helene Nybråten - Trude Dybendahl - Elin Nilsen)
Kombinert Lag - (Knut Tore Apeland - Fred Børre Lundberg - Trond Einar Elden)

BRONSE:
Stine Lise Hattestad - freestyle, kulekjøring
Geir Karlstad - skøyter 10000m
Terje Langli - langrenn 30km
Jan Einar Thorsen - alpint, Super G
Kjetil Andrè Aamodt - alpint, storslalåm

1994 - LILLEHAMMER - Norge

 

 

GULL:
Thomas Alsgaard - langrenn 30km
Espen Bredesen - hopp K90
Bjørn Dæhlie - langrenn 10km
Bjørn Dæhlie - langrenn 15km
Stine Lise Hattestad - freestyle, kulekjøring
Lasse Kjus - alpin kombinasjon
Johann Olav Koss - skøyter 1500m
Johann Olav Koss - skøyter 5000m
Johann Olav Koss - skøyter 10000m
Fred Børre Lundberg - kombinert

 

 

SØLV:
Espen Bredesen - hopp K120
Bjørn Dæhlie - langrenn 30km
Lasse Ottesen - hopp K90
Kjell Storelid - skøyter 5000m
Kjell Storelid - skøyter 10000m
Marit Wold - langrenn 30km
Kjetil Andrè Aamodt - alpint, utfor
Kjetil Andrè Aamodt - alpint, kombinasjon
Langrenn 4x5km stafett - (Trude Dybendahl - Inger Helene Nybråten - Elin Nilsen - Anita Moen)
Langrenn 4x10km stafett - (Sture Sivertsen - Vegard Ulvang - Thomas Alsgaard - Bjørn Dæhlie)
Kombinert Lag - (Bjarte Engen Vik - Knut Tore Apeland - Fred Børre Lundberg)

 

BRONSE:
Hilde Synnøve Lid - freestyle, hopp
Harald Christian Strand Nilsen - alpint, kombinasjon
Sture Sivertsen - langrenn 50km
Bjarte Engen Vik - kombinert
Kjetil Andrè Aamodt - alpint, Super G

1998 - NAGANO - Japan

GULL:
Thomas Alsgaard - langrenn 15km
Ole Einar Bjørndalen - skiskyting 10km
Hans Petter Buraas - alpint, slalåm
Bjørn Dæhlie - langrenn 10km
Bjørn Dæhlie - langrenn 50km
Halvard Hanevold - skiskyting 20km
Ådne Søndrål - skøyter 1500m
Bjarte Engen Vik - kombinert
Langrenn 4x10km stafett - (Sture Sivertsen - Erling Jevne - Bjørn Dæhlie - Thomas Alsgaard)
Kombinert Lag - (Halldor Skard - Kenneth Braaten - Bjarte Engen Vik - Fred Børre Lundberg)

SØLV:
Frode Andresen - skiskyting 10km
Bjørn Dæhlie - langrenn 15km
Daniel Franck - snowboard, halfpipe
Ole Kristian Furuseth - alpint, slalåm
Erling Jevne - langrenn 30km
Stine Brun Kjeldaas - snowboard, halfpipe
Lasse Kjus - alpint, utfor
Lasse Kjus - alpint, kombinasjon
Langrenn 4x5km stafett - (Bente Skari - Marit Mikkelsplass - Elin Nilsen - Anita Moen)
Skiskyting 4x7,5km stafett - (Egil Gjelland - Halvard Hanevold - Dag Bjørndalen - Ole Einar Bjørndalen)

BRONSE:
Anita Moen - langrenn 10km
Bente Skari - langrenn 5km
Kari Traa - freestyle, kulekjøring
Skiskyting 4x7,5km stafett - (Ann-Elen Skjelbreid - Annette Sikveland - Gunn Margit Andreassen - Liv Grete Skjelbreid Poirèe)
Curling - (Eigil Ramsfjell - Jan Thoresen - Stig-Arne Gunnestad - Anthon Grimsmo - Tore Torvbråten)

2002 - SALT LAKE CITY - USA

GULL:
Thomas Alsgaard - langrenn 10km jaktstart
Frode Estil - langrenn 10 km jaktstart
Ole Einar Bjørndalen - skiskyting 10km
Ole Einar Bjørndalen - skiskyting 20km
Ole Einar Bjørndalen - 12,5km jaktstart
Tor Arne Hetland - langrenn, sprint
Bente Skari - langrenn 10km
Kari Traa - freestyle, kulekjøring
Kjetil Andrè Aamodt - alpint, Super G
Kjetil Andrè Aamodt - alpint, kombinasjon
Langrenn 4x10km stafett - (Thomas Alsgaard - Frode Estil - Kristen Skjeldal - Anders Aukland)
Skiskyting 4x7,5km stafett - (Halvard Hanevold - Frode Andresen - Egil Gjelland - Ole Einar Bjørndalen)
Curling - (Pål Trulsen - Lars Vågberg - Flemming Davanger - Bent Aanund Ramsfjell - Torger Nergård)

 

SØLV:
Frode Estil - langrenn 15km
Lasse Kjus - alpint, utfor
Liv Grete Skjelbreid Poirèe - skiskyting 15km
Skiskyting 4x7,5km stafett - (Ann-Elen Skjelbreid - Linda Tjørhom - Gunn Margit Andreassen - Liv Grete Skjelbreid Poirèe)
Langrenn 4x5km stafett - (Bente Skari - Hilde Gjermundshaug Pedersen - Marit Bjørgen - Anita Moen)

 

BRONSE:
Kristen Skjeldal - langrenn 30km
Odd-Bjørn Hjelmeset - langrenn 50km
Lasse Kjus - alpint, storslalåm
Anita Moen - langrenn, sprint
Bente Skari - langrenn 30km
Ådne Søndrål - skøyter 1500m
Lasse Sætre - skøyter 10000m

 

2006 - TORINO - Italia

GULL:
Kjetil Andrè Aamodt - alpint, Super G
Lars Bystøl - hopp, normalbakke

 

SØLV:
Ole Einar Bjørndalen - skiskyting 20km
Ole Einar Bjørndalen - skiskyting 12,5km jaktstart
Halvard Hanevold - skiskyting 10km
Magnus Moan - kombinert, liten bakke+7,5km
Frode Estil - langrenn 30km
Marit Bjørgen - langrenn 10km
Kari Traa - freestyle, kulekjøring
Langrenn sprintstafett - (Jens Arne Svartedal - Tor Arne Hetland)

 

BRONSE:
Magnus Moan - kombinert, stor bakke+15km
Hilde Gjermundshaug Pedersen - langrenn 10km
Roar Ljøkelsøy - hopp, normalbakke
Lars Bystøl - hopp, stor bakke
Halvard Hanevold - skiskyting 20km
Frode Andresen - skiskyting 10km
Ole Einar Bjørndalen - skiskyting 15km
Kjersti Buaas - snowboard, halfpipe
Skihopp Lagkonkurranse - (Lars Bystøl - Bjørn Einar Romøren - Tommy Ingebrigtsen - Roar Ljøkelsøy)

2010 - VANCOUVER - Canada

GULL:
Tora Berger - skiskyting 15km
Marit Bjørgen - langrenn, sprint
Marit Bjørgen - langrenn, skiathlon
Langrenn, Lagsprint - (Petter Northug jr. - Øystein Pettersen)
Emil Hegle Svendsen - skiskyting 20km
Aksel Lund Svindal - alpint, Super G
Petter Northug jr. - langrenn 50km
Langrenn 4x5km stafett - (Vibeke Skofterud - Therese Johaug - Kristin Størmer Steira - Marit Bjørgen)
Skiskyting 4x7,5km stafett - (Halvard Hanevold - Tarjei Bø - Emil Hegle Svendsen - Ole Einar Bjørndalen)

SØLV:
Hedda Berntsen - freestyle, skicross
Ole Einar Bjørndalen - skiskyting 20km
Kjetil Jansrud - alpint, storslalåm
Emil Hegle Svendsen - skiskyting 10km
Aksel Lund Svindal - alpint, utfor
Marit Bjørgen - langrenn 30km
Langrenn 4x10km stafett - (Martin Johnsrud Sundby - Odd-Bjørn Hjelmeset - Lars Berger - Petter Northug jr.)
Curling - (Thomas Ulsrud - Torger Nergård - Christoffer Svae - Håvard Vad Petersson - Thomas Løvold)

BRONSE:
Marit Bjørgen - langrenn 10km
Håvard Bøkko - skøyter 1500m
Audun Grønvold - freestyle, skicross
Petter Northug jr. - langrenn, sprint
Aksel Lund Svindal - alpint, storslalåm
Skihopp Lagkonkurranse - (Anders Bardal - Tom Hilde - Johan Remen Evensen - Anders Jacobsen)

2014 - SOCHI - Russland

 

 

GULL:
Marit Bjørgen - langrenn, skiathlon
Marit Bjørgen - langrenn 30km
Ole Einar Bjørndalen - skiskyting, sprint
Maiken Caspersen Falla - langrenn, sprint
Jørgen Graabak - kombinert, stor bakke
Ola Vigen Hattestad - langrenn, sprint
Kjetil Jansrud - alpint, Super G
Emil Hegle Svendsen - skiskyting, fellesstart
Langrenn, Lagsprint - (Ingvild Flugstad Østberg - Marit Bjørgen)
Skiskyting, Mixed stafett - (Tora Berger - Tiril Eckhoff - Ole Einar Bjørndalen - Emil Hegle Svendsen)
Kombinert Lagkonkurranse - (Magnus Moan - Håvard Klemetsen - Magnus Krog - Jørgen Graabak)

SØLV:
Tora Berger - skiskyting, jaktstart
Magnus Moan - kombinert, stor bakke
Ståle Sandbech - snowboard, slopestyle
Ingvild Flugstad Østberg - langrenn, sprint
Therese Johaug - langrenn 30km

BRONSE:
Anders Bardal - hopp, normalbakke
Tiril Eckhoff - skiskyting, fellesstart
Kjetil Jansrud - alpint, utfor
Magnus Krog - kombinert, normalbakke
Therese Johaug - langrenn 10km
Martin Johnsrud Sundby - langrenn, skiathlon
Heidi Weng - langrenn, skiathlon
Kristin Størmer Steira - langrenn 30km
Henrik Kristoffersen - alpint, slalåm
Skiskyting stafett - (Fanny Welle-Strand Horn - Tiril Eckhoff - Ann Kristin Flatland - Tora Berger)

2018 - PYEONGCHANG - Sør Korea

Skriv en kommentar: (Klikk her)

123hjemmeside.no
Antall tegn tilbake: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

23.04 | 18:08

veldig bra og gratulerer med et bra resultat

...
24.11 | 23:37

Jeg ser vi er i slekt gjennom dine tipp-tipp-tipp oldeforeldre på din farsside. Tollak Tollakson f. 1753, d. 9/3-1832. Hans sønn Ådne nr. 101 på Anda er min.

...
20.11 | 16:22

Hester og eiere/kusker bra presentert

...
14.11 | 21:25

Jeg kjenner flere v hestene her fra 1950 årene. Jeg synest de er fint presentert her på denne siden . Var mye på Forus disse årene. Kjente ToreMauland.

...
Du liker denne siden
Hei!
Prøv å lage din egen hjemmeside som jeg.
Det er enkelt, og du kan prøve det helt gratis.
ANNONSE