Norske medaljer i Sommer OL

1896 - ATHENS - Hellas

 

 

INGEN NORSK DELTAGELSE.

1900 - PARIS - Frankrike

 

GULL:
INGEN MEDALJER

 

 

SØLV:
OLE ØSTMO - skyting, 300m armègevær stående
SKYTING - lagskyting, armègevær

 

 

BRONSE:
CARL ALBERT ANDERSEN - friidrett, stavsprang
OLE ØSTMO - skyting, 300m armègevær liggende
OLE ØSTMO - skyting, 300m armègevær, tre stillinger

1904 - ST. LOUIS - USA

 

 

INGEN NORSK DELTAGELSE

1908 - LONDON - England

 

GULL:
ALBERT HELGERUD - skyting, 300m rifle, 3 stillinger
SKYTING - lagskyting, 300m rifle, 3 stillinger

 

SØLV:
TURN - mangekamp, lagkonkurranse
JACOB GUNDERSEN - bryting, tungvekt, fristil
ARNE HALSE - friidrett, spyd

 

BRONSE:
ARNE HALSE - friidrett, spyd, fristil
EDVARD LARSEN - friidrett, tresteg
OLE SÆTHER - skyting, 300m rifle, 3 stillinger

1912 - STOCKHOLM - Sverige

 

GULL:
FERDINAND BIE - friidrett, femkamp
SEILING - 8-metersklassen
SEILING - 12-metersklassen
TURN - lagkonkurranse, fritt system

 

SØLV:
SKYTING - lagskyting, 300m rifle

 

BRONSE:
ROING - firer med styrmann
ENGEBRET SKOGEN - skyting, 300m armègevær, 3 stillinger
MOLLA BJURSTEDT - tennis, single
TURN - lagkonkurranse, svensk system

1916 - BERLIN - Tyskland

 

 

AVLYST PÅ GRUNN AV 1. VERDENSKRIG.

1920 - ANTWERPEN - Belgia

GULL:
SEILING - 12-metersklassen (1919)
SEILING - 10-metersklassen (1919)
SEILING - 12-metersklassen (1907)
SEILING - 6-metersklassen (1919)
SEILING - 8-metersklassen (1919)
SEILING - 10-metersklassen (1907)
SEILING - 8-metersklassen (1907)
SKYTING - lagskyting, 100m løpende hjort, dobbeltskudd
SKYTING - lagskyting, 100m løpende hjort, enkeltskudd
HELGE LØVLAND - friidrett, tikamp
OLE LILLOE-OLSEN - skyting, 100m løpende hjort, dobbeltskudd
OTTO OLSEN - skyting, 100m løpende hjort, enkeltskudd
OTTO OLSEN - skyting, 300m armègevær, liggende

SØLV:
SEILING - 7-metersklassen
SEILING - 6-metersklassen (1907)
SEILING - 8-metersklassen (1919)
SKYTING - lagskyting, 300+600m armègevær
SKYTING - lagskyting, 300m rifle
TURN - lagkonkurranse, fritt system
ALEXIA OG YNGVAR BRYN - kunstløp, parløp
ANDREAS KROGH - kunstløp. singel
SVERRE SØRSDAL - boksing, lett tungvekt

BRONSE:
SEILING - 6-metersklassen (1907)
FRITHJOF ANDERSEN - bryting, gresk-romersk stil
ROING - åtter
ROING - firer med styrmann
SKYTING - lagkonkurranse, 50m rifle
EINAR LIBERG - skyting, 100m løpende hjort, dobbeltskudd
HARALD NATVIG - skyting, 100m løpende hjort, enkeltskudd
MARTIN STIXRUD - kunstløp, singel
ØSTEN ØSTENSEN - skyting, 300m rifle, 3 stillinger

1924 - PARIS - Frankrike

 

GULL:
OLE LILLOE-OLSEN - skyting, løpende hjort, dobbeltskudd
OTTO VON PORAT - boksing, tungvekt
ANDERS LUNDGREN & CHRISTOPHER DAHL - seiling, 6-metersklassen
SKYTING - lagskyting, løpende hjort, enkeltskudd
SEILING - 8-metersklassen

SØLV:
SKYTING - lagskyting, løpende hjort, dobbeltskudd
HENRIK ROBERT - seiling, 12 fots-jolle

BRONSE:
SVERRE HILMAR HANSEN - friidrett, lengdehopp
OTTO OLSEN - skyting, løpende hjort, enkeltskudd
SVERRE SØRSDAL - boksing, lett tungvekt

1928 - AMSTERDAM - Nederland

 

 

GULL:
SEILING - 6-metersklassen (Kronprins Olav av Norge - Johan Anker - Erik Anker - Håkon Bryhn)

 

 

SØLV:
HESTESPORT - feltritt, lag (Arthur Qvist - Bjart Ording - Eugen Johansen)
HENRIK ROBERT - seiling, 12-fots-jolle

 

 

BRONSE:
OLAV SUNDE - friidrett, spydkast

1932 - LOS ANGELES - USA

 

 

INGEN NORSKE MEDALJER

1936 - BERLIN - Tyskland

 

 

GULL:
WILLY RØGEBERG - skyting, 50m rifle, liggende

 

 

SØLV:
HENRY TILLER - boksing, mellomvekt
SEILING - 6-metersklassen
SEILING - 8-metersklassen

 

 

BRONSE:
ERLING NILSEN - boksing, tungvekt
FOTBALL - herrer

1940 - TOKYO - Japan

OPPRINNELIG SKULLE OL I 1940 VÆRT ARRANGERT I TOKYO I JAPAN. PÅ GRUNN AV 2. VERDENSKRIG BLE DET BESLUTTET Å FLYTTE LEKENE TIL HELSINGFORS I FINLAND, MEN DET BLE BESLUTTET Å AVLYSE OGSÅ DER. DERMED BLE DET ALDRI ARRANGERT OL I 1940.

1944 - LONDON - England

AVLYST PÅ GRUNN AV 2. VERDENSKRIG.

1948 - LONDON - England

 

GULL:
SEILING - drake

 

SØLV:
AAGE ERIKSEN - bryting, gresk-romersk stil, lettvekt
IVAR MATHISEN & KNUT ØSTBY - padling, K2-10000m
BJØRN PAULSEN - friidrett, høydehopp

 

BRONSE:
WILLY RØGEBERG - skyting, rifle 300m
EIVIND SKABO - padling, K1-10000m
ROING - åtter med styrmann

1952 - HELSINGFORS - Finland

 

 

GULL:
SEILING - drake
ERLING KONGSHAUG - skyting, 50m rifle
JOHN LARSEN - skyting, 100m løpende hjort

 

 

SØLV:
SEILING - 5,5m R-klasse
SEILING - 6m R-klasse

 

 

BRONSE:
INGEN MEDALJER

1956 - MELBOURNE - Australia (hestesportøvelsene ble arrangert i Stockholm)

GULL:
EGIL DANIELSEN - friidrett, spydkast

SØLV:
INGEN MEDALJER

BRONSE:
AUDUN BOYSEN - friidrett, 800m
ERNST LARSEN - friidrett, 3000m hinder

1960 - ROMA - Italia

 

 

GULL:
PEDER LUNDE JR. OG BJØRN BERGVALL - seiling, flying dutchman

 

SØLV:
INGEN MEDALJER

 

BRONSE:
INGEN MEDALJER

1964 - TOKYO - Japan

 

 

 

 

INGEN NORSKE MEDALJER

1968 - MEXICO CITY - Mexico

 

GULL:
PADLING - K-4 1000m (Steinar Amundsen - Egil Søby - Tore Berger - Jan Johansen)

 

SØLV:
PEDER LUNDE OG PER-OLAV WIKEN - seiling, starbåt

 

BRONSE:
INGEN MEDALJER

1972 - MÜNCHEN - Tyskland

 

GULL:
LEIF JENSSEN - vektløfting, lett tungvekt
KNUT KNUDSEN - sykling, 4000m forfølgelsesritt

 

 

SØLV:
FRANK HANSEN OG SVEIN THØGERSEN - roing, dobbeltsculler

 

 

BRONSE:
PADLING - K-4 1000m, (Steinar Amundsen - Egil Søby - Tore Berger - Jan Johansen)

1976 - MONTREAL - Canada

 

 

GULL:
ALF OG FRANK HANSEN - roing, dobbeltsculler

 

SØLV:
ROING - firer uten styrmann (Ole Nafstad - Arne Bergodd - Finn Tveter - Rolf Andreassen)

 

BRONSE:
INGEN MEDALJER

1980 - MOSKVA - Sovjetunionen

 

 

NORGE VAR MED PÅ EN INTERNASJONAL BOIKOTT AV OL I MOSKVA 1980 PÅ GRUNN AV SOVJETUNIONENS INVASJON AV AFGHANISTAN, OG DELTOK IKKE UNDER LEKENE.

1984 - LOS ANGELES - USA

GULL:
INGEN MEDALJER

 

SØLV:
GRETE WAITZ - friidrett, maraton

 

BRONSE:
DAG OTTO LAURITZEN - sykling, landeveisritt
HANS MAGNUS GREPPERUD OG SVERRE LØKEN - roing, toer uten styrmann

1988 - SEOUL - Sør Korea

 

 

GULL:
TOR HEIESTAD - skyting, 50m viltmål
JON RØNNINGEN - bryting, gresk-romersk stil, fluevekt

 

 

SØLV:
OLE PETTER POLLEN OG ERIK BJØRKUM - seiling, flying dutchman
ROING - dobbeltfirer (Alf Hansen - Vetle Vinje - Rolf Thorsen - Lars Bjønness)

 

 

BRONSE:
HÅNDBALL - damer

1992 - BARCELONA - Spania

 

GULL:
LINDA ANDERSEN - seiling, europajolle
JON RØNNINGEN - bryting, gresk-romersk stil, fluevekt

 

SØLV:
KNUT HOLMANN - padling, K-1 1000m
HARALD STENVAAG - skyting, 50m rifle, liggende
ROING - dobbeltfirer (Kjetil Undset - Lars Bjønness - Per Sætersdal - Rolf Thorsen)
HÅNDBALL - damer

 

BRONSE:
KNUT HOLMANN - padling, K-1 500m

1996 - ATLANTA - USA

 

GULL:
KNUT HOLMANN - padling, K-1 1000m
VEBJØRN RODAL - friidrett, 800m

 

SØLV:
KNUT HOLMANN - padling, k-1 500m
STEFFEN STØRSETH OG KJETIL UNDSET - roing, dobbeltsculler

 

BRONSE:
TRINE HATTESTAD - friidrett, spydkast
PEER MOBERG - seiling, laser
FOTBALL - kvinner

2000 - SYDNEY - Australia

GULL:
TRINE HATTESTAD - friidrett, spydkast
KNUT HOLMANN - padling, K-1 1000m
KNUT HOLMANN - padling, K-1 500m
FOTBALL - kvinner

SØLV:
TRUDE GUNDERSEN - taekwondo
KJERSTI TYSSE PLÄTZER - friidrett, 20km kappgang
FREDRIK BEKKEN OG OLAV TUFTE - roing, dobbeltsculler

BRONSE:
SEILING - soling
HÅNDBALL - kvinner

 

2004 - ATHENS - Hellas

GULL:
GUNN-RITA DAHLE - sykling, terrengsykling
EIRIK VERÅS LARSEN - padling, k-1 1000m
SIREN SUNDBY - seiling, europajolle
ANDREAS THORKILDSEN - friidrett, spydkast
OLAF TUFTE - roing, singelsculler

 

SØLV:
INGEN MEDALJER

 

BRONSE:
EIRIK VERÅS LARSEN OG NILS OLAV FJELDHEIM - padling, K-2 1000m

2008 - BEIJING - Kina

GULL:
ANDREAS THORKILDSEN - friidrett, spydkast
OLAF TUFTE - roing, singelsculler
HÅNDBALL - kvinner

SØLV:
ALEXANDER DALE OEN - svømming, 100m bryst
NINA SOLHEIM - taekwondo
TORE BROVOLD - skyting, skeet
KJERSTI TYSSE PLÄTZER - friidrett, 20km kappgang
EIRIK VERÅS LARSEN - padling, K-1 1000m

BRONSE:
SARA NORDENSTAM - svømming, 200m bryst

2012 - LONDON - England

 

GULL:
EIRIK VERÅS LARSEN - padling, K-1 1000m
HÅNDBALL - kvinner

 

SØLV:
BARTOSZ PIASECKI - fekting, kårde

 

BRONSE:
ALEXANDER KRISTOFF - sykling, landeveisritt

Skriv en kommentar: (Klikk her)

123hjemmeside.no
Antall tegn tilbake: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

23.04 | 18:08

veldig bra og gratulerer med et bra resultat

...
24.11 | 23:37

Jeg ser vi er i slekt gjennom dine tipp-tipp-tipp oldeforeldre på din farsside. Tollak Tollakson f. 1753, d. 9/3-1832. Hans sønn Ådne nr. 101 på Anda er min.

...
20.11 | 16:22

Hester og eiere/kusker bra presentert

...
14.11 | 21:25

Jeg kjenner flere v hestene her fra 1950 årene. Jeg synest de er fint presentert her på denne siden . Var mye på Forus disse årene. Kjente ToreMauland.

...
Du liker denne siden
Hei!
Prøv å lage din egen hjemmeside som jeg.
Det er enkelt, og du kan prøve det helt gratis.
ANNONSE